Роз'яснення щодо періодичної повірки засобів обліку

Останнім часом споживачами міста Синельниково ставляться питання щодо порядку проведення та оплати робіт (послуг), пов’язаних з повіркою квартирних та домових засобів обліку води.

Взаємовідносини у сфері метрологічної діяльності встановлені Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 11.02.1998 року №113/98-ВР зі змінами у відповідності до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» №1765-IV від 15.06.2004 року.

Частиною 1,2 статті 11 вищезазначеного Закону встановлено, що засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Відповідно ст. 20 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» державний метрологічний контроль поширюється на засоби вимірювання результати яких використовуються під час обліку енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної і теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів тощо).

Відповідно до пункту 5.1 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених 27 червня 2008 року Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190, облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Згідно пункту 5.4 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених 27 червня 2008 року Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190, періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.

Частиною 2, 3 статті 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлений порядок повірки вимірювальної техніки відповідно до якої засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов’язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів подавати засоби вимірювальної техніки на повірку).

Відповідно до цієї ж норми Закону та деяких інших нормативних актів періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. При цьому статтею 46 зазначеного закону передбачено Підприємства, організації та фізичні особи оплачують метрологічні роботи, пов'язані із здійсненням на госпрозрахункових засадах усіх видів державного метрологічного контролю, визначених статтею 21, а також послуги, передбачені частиною четвертою статті 15 цього Закону, в порядку ( 805-2012-п ), встановленому Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, дана норма закону помилково трактується окремими громадянами, як посилання на безоплатне виконання виконавцем/виробником відповідної послуги. При цьому, такими громадянами не враховуються норми чинного законодавства, що регулюють відповідні правовідносини між споживачами та виконавцями/виробниками таких послуг у цій галузі, у їх сукупності.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04 р. №1875-IV визначено:

«Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу будинків і споруд (далі- балансоутримувач) – власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з Законом.

Виконавець – суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Виробник – суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі – власник) – фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку».

У відповідності до п.24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» №869 від 1 червня 2011 р. до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються витрати, пов’язані, зокрема, з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води (за їх наявності), якщо зазначені засоби є власністю підприємства.

Обов’язок власника утримувати майно що йому належить, закріплений у статті 322 Цивільного кодексу України.

Таким чином, узагальнюючи нормативну-правову базу, якою регулюються взаємовідносини у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, можливо зробити один єдиний висновок – індивідуальні прилади обліку, встановлені в квартирах, будинках, які є власністю споживача, можуть бути повірені за рахунок виробника питного водопостачання, якщо ця послуга включена до тарифу.

Послуга повірки квартирних приладів обліку води не включена до тарифу, до договору, отже не може виконуватися за рахунок комунального підприємства КП «Синельниківський міський водоканал».

Згідно «Правил надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», введених в дію з 13.08.2005 року: засоби обліку води, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) підлягають періодичній повірці в обумовлені паспортом терміни.

Періодична повірка засобів обліку повинна проводитись у строк, що не перевищує одного місяця.

За цей час споживач оплачує послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води – згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.

У разі несправності засобів обліку води, що не підлягає усуненню, плата за послугу з моменту її виявлення вноситься згідно з нормами споживання.

У разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів обліку споживач в установленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця. Якщо виявлена у показаннях помилка виходить за межі, передбачені у паспорті квартирного засобу обліку, водоканал здійснює перерахунок плати за споживання води з дня останньої повірки або встановлення засобів обліку, якщо його повірка не проводилась, шляхом зменшення плати на відсоток, який перевищує (чи зменшує) встановлені межі точності для цього типу засобів обліку, до моменту виявлення помилки.

Постанова КМУ країни №630 від 21 липня 2005 р.